Čo znamená LED?

S výrazom LED ste sa už určite mnohokrát stretli. Či už s LED žiarovkou, LED svietidlom, alebo s rôznymi doplnkami, ktoré majú LED svetielka. Čo si však predstaviť pod týmito tromi písmenami?

LED znamená Light Emitting Diode – po slovensky luminiscenčná dióda,  je to polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzkospektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. Prvú použiteľnú LED diódu vyrobil v roku 1962 Nick Holonyak.

Vďaka vysokej životnosti a nízkej spotrebe sa LED svietidlá a žiarovky stali vyhľadávaným a obľúbeným tovarom s využitím v domácnostiach aj v priemysle.

LED žiarovka je polovodičová žiarovka, ktorá používa LED diódy ako zdroj svetla. Pretože svetelný výkon jednotlivých LED diód je malý v porovnaní s klasickou žiarovkou, používajú sa viaceré diódy súčasne. LED žiarovky sa môžu používať namiesto klasických žiaroviek. Väčšina LED žiaroviek musí obsahovať aj externé obvody, aby boli schopné pracovať so štandardným striedavým prúdom. V porovnaní s klasickou žiarovkou a kompaktnou žiarivkou ponúkajú vyššiu životnosť a efektívnosť pri porovnateľných vstupných nákladoch.

LED žiarovky, ktoré sú zameniteľné s klasickými žiarovkami, sa vyrábajú v štandardných tvaroch žiaroviek, ako je napríklad Edisonov závit (E27 a E14), MR16 čiže GU5.3 (Bipin cap) alebo GU10 (bajonetová žiarovka). LED žiarovky sa vyrábajú aj v nízkonapäťových (zvyčajne 12 V) variantoch a náhradách za bežné striedavé (240 V) osvetlenie.

LED žiarovka filament – má vnútri vlákna, ktoré pripomínajú klasickú žiarovku.

LED žiarovka SMD – má SMD čipy, malé štvorčeky, vhodné na montáž na dosku plošných spojov.

COB LED – obsahuje jeden väčší čip.

 

Výhody LED:

– Oveľa vyššia životnosť. Zatiaľ čo v bežných žiarovkách sa vlákno veľmi rozohrieva, a tým stráca svoju životnosť, pri LED technológii toto nenastáva. Preto môže mať LED žiarovka životnosť aj 50 000 hodín.

– Šetrí náklady elektrickej energie. Pri rovnakej svietivosti ako majú bežné žiarovky potrebujú oveľa menej energie. Produkujú oveľa menej tepla.

– Rozsvecujú sa okamžite, keďže nie je nutné rozžeraviť vlákno. Sú vhodné aj na miestach, kde sa často rozsvecuje a zhasína. Pri stmievaní nemenia svoju farbu.

– Sú odolné, neobsahujú žiadne ťažké kovy. Spĺňajú normu RoHS.

– Vďaka ich veľkosti je možné vytvárať rôzne dizajnové a netradičné svietidlá. Obľúbené sú aj LED pásy.