Označovanie farby svetla LED žiaroviek

Farba svetla sa udáva v stupňoch kelvinu (°K) a vždy má presnú hodnotu (napríklad 3047°K). U LED žiaroviek z tej istej várky táto teplota kolíše o pár stupňov kelvinu, čo nie je okom rozoznateľné.

LED žiarovky sa vyrábajú najčastejšie v troch prevedeniach farby svetla: teplá biela (žltkasté svetlo, 2300-3500°K), neutrálna biela (čisté biele svetlo, 4000-4500°K) a studená biela (namodralé svetlo, 6000-6500°K).

Teplá biela (warm white)

Farebné spektrum teplej bielej je v rozmedzí teplôt svetla 2300 – 3500°K, ale častejšie sa vyrábajú LED žiarovky v rozpätí od 2700°K do 3200°K.

Farba svetla teplá biela je najbližšia svetlu klasickej žiarovky. Má príjemne hrejivý žltkavý nádych a predmety pri tomto svetle pôsobia mäkko, priestory útulne a osoby majú prirodzenú farbu. Preto farba svetla teplá biela je vhodná do detských izieb, spální, obývacích izieb a všade tam, kde sa chcete cítiť príjemne.

Najvhodnejšie sa zdajú byť LED žiarovky s teplotou svetla okolo 3000 kelvinov, i keď každý má iný vkus a požiadavky. Ak je teplota svetla nižšia (2300-2900K), svetlo má viac žltý odtieň, ak vyššia (3100-3500K), svetlo je belšie, hoci ešte stále obsahuje trochu žltej zložky a je teplé.

Neutrálna biela (neutral white)

Má biele, ostré svetlo (4000 – 4500°K) bez žltastého či modrastého nádychu. Predmety ňou osvetlené majú chladnejší nádych, pokožka ľudí stráca príjemný teplý odtieň. Je vhodná na osvetlenie pracovní alebo do lámp na čítanie (strany knihy budú biele, nie nažltnuté).

Studená biela (cold white)

Má namodralé, chladné svetlo (najčastejšie v rozmedzí 6000 – 6500°K). Predmety i osoby pod ňou vyzerajú neprirodzene namodralé. Tento druh svetla sa hodí snáď iba na osvetľovanie skladov alebo vonkajších priestorov, lebo LED žiarovky s týmto farebným spektrom majú trochu vyššiu svietivosť .

Je dôležité si vybrať vhodnú farbu svetla, aby ste sa cítili v osvetlených priestoroch príjemne. Na tom má však väčší vplyv vyšší index podania farieb, ako samotná teplota svetla.

 

UPOZORNENIE: Každá várka LED žiaroviek má trochu inú farbu svetla. Preto je dobré kúpiť do celej miestnosti všetky LED žiarovky naraz.